+420 773 677 076 PO - PÁ 8.00 - 20.00 hod

Farby a vzory

Aká kravata sa hodí k obleku a košeli?


Mnoho mužov má veľký problém zladiť kravatu so zvyškom odevu, teda aby ladila s košeľou i oblekom. Tu sú jednoduché a zrozumiteľné pravidlá, podľa ktorých môžu byť farby a vzory kombinované. Kto ich pozná, nikdy nestojí bezradne s kravatou v ruke pred skriňou, ale bezpečne a iste siahne po obleku a košeli.

 

Pravidlo 1: Od najväčšieho k najmenšiemu: teda v poradí oblek - košeľa - kravata
 

Čím väčšia je časť odevu, tým dôležitejšiu úlohu hrá pri samotnom ladenie farieb a vzorov. V tomto prípade sa jedná o oblek. Predpokladajme napríklad, že bude tmavosivý. Položte oblek na posteľ.

Ďalšou časťou spoločenského odevu je košeľa. Ktorá košele sa hodí k tmavo šedému obleku? Svetlo modrá, biela, ružová, modré pruhy alebo kocky na bielej. Rozhodnite sa napríklad pre svetlo modrou. Položte ju na oblek, aby sme videli, ako odtiene ladia.

Teraz kravata. Čo vyzerá dobre s tmavo šedú (oblek) a svetlo modrú (košele)? Takmer všetko: tmavo modrá, vínová, ružová, žltá, jedovato zelená, najrôznejšie prúžky a malé vzory. Vyberte si podľa chuti a nálady, a položte kravatu k obleku a košeli. A už máte kombináciu obleku, košele a kravaty.
Pravidlo 2: Vzorované s nevzorovaným, malý vzor s veľkým vzorom

Vo výklade pánskych odevov to vyzerá dokonale: mriežkovaný oblek, pruhovaná košeľa, kravata s diamantovým vzorom. Ale ak si potom kúpite niektorý z týchto vzorov a budete kombinovať s tým, čo máte doma, nebude to spolu ladiť. Cieľom je dodržať dve zásady:

Vzorované s nevzorovaným

Príklad pre vysvetlenie: Máte modrý pruhovaný oblek, teda vzorovaný. K nemu sa hodí v každom prípade nevzorované košele, a preto sme sa rozhodli pre svetlo modrou košeľu. Vzhľadom na to, že oblek a jeho vzor dominuje, pridáme ešte jednu farbu, teda bez vzoru, napríklad v žiarivo červenej farbe. Už ste videli túto kombináciu mnohokrát, teraz viete, že princíp funguje a hlavne prečo vyzerá tak dobre.

Malý vzor s veľkým vzorom

Máme pruhovaný oblek, kde vzdialenosť medzi pruhmi je asi jeden centimeter. Vzor je tak relatívne malý. Logicky sme pre tento oblek vybrali košeľu viac vzorovanou. Napríklad prúžok, najmenej tri centimetre aj širšie, alebo košeľu mriežkovanou - tmavo modrá na biele alebo svetlo modrá.

Podľa pravidla 1 (vzorované s nevzorovaným) sme sa rozhodli pre nevzorované kravatu, ktorú odev doplníme. A farba? To je otázka vkusu. K obleku s modrým prúžkom a modrobiele kockované košeľu by sa skvele hodila kravata v žiarivo ružovej, alebo svetlo žltej farbe.

Pravidlo 3: Harmónia a kontrast

Šedá myš alebo papagáj? Najlepšia kombinácia farieb je niekde medzi tým. Príliš veľa harmónia je nuda, prehnaný kontrast pôsobí často prehnane ostro. Rozhodujúca je ten správny mix. Harmóniu oživíme kontrasty, naopak výrazné farby jemne utlmíte.

 Príklad: tmavomodrý oblek, svetlo modrá košeľa - harmonická kombinácia. Tmavo modrá kravata by sa perfektne hodila, ale celkový obraz nie je príliš zaujímavý. Ak zvolíme kravatu napríklad v pomarančovej farbe, prináša táto farebná odlišnosť správnu dávku zaujímavého kontrastu.

Tmavo modrý oblek s bielou košeľou, to je brilancie farieb, ktorá vytvára silný kontrast. Pridajte k tomu jasne červenú kravatu. Oveľa príjemnejšie pre oko by bola kravata v púdrové ružovej, svetlo modrej alebo v zelenej farbe. Čo sa hodí najlepšie, závisí na farbe a typu pleti. Bledému, severskému typu sluší svetlomodrá, ružová, jemne zelená. Juhoeurópania s tmavšou pleťou majú slobodnú voľbu, hodí sa k ním akýkoľvek odtieň alebo farebná kombinácia.

 

 

Aby ste u Galamodino nakúpili čo najpohodlnejšie, používame cookies. Využívaním našich služieb s ich používaním súhlasíte. Ďalšie informácie 

Súhlasím

X