+420 773 677 076 PO - PÁ 8.00 - 20.00 hod

História pánske košele

Všetko o košeli, ako sa vyvíjala a ako je to dnes

Každý má aspoň jednu košeľu vo svojom šatníku. Niektorí majú košieľ viac a nosia je bežne do zamestnania, a najmä, keď chcú pôsobiť slušným dojmom a chcú reprezentovať. Ale málokto vie, že košeľa je jedným z našich najstarších odevov.

 

História pánske košele

Do 18. storočia nebola pánska košeľa považovaná za súčasť odevu, ale len ako spodná bielizeň pre mužov alebo ako nočná košeľa. Vo svojich začiatkoch pánske košele nemali golier ani manžety, ale iba lem, ktorý mohol byť stiahnutý stužkou alebo gombíky. V stredoveku si človek mohol vybrať medzi pevným alebo odnímateľným golierom. Tento odev bol často vyrobený z posteľnej bielizne a niekedy hodvábny. V 18. storočí bola pánska košeľa používaná už len ako spodná bielizeň, golier sa vyvinul do obrovských rozmerov a bol zdobený výšivkou a čipkou. Neskôr sa golier pánske košele zmenšil do podoby, ako ho poznáme dnes.

Zlaté časy šitia pánskych košieľ

Počas tejto doby neboli pánske košele vyrábané sériovo v továrňach, ako tomu je dnes. Spoločensky dobre sa postavený muž si kúpil košeľu od krajčíra, rovnako ako to robí mnoho mužov aj dnes. Kým obyčajný človek nosil košele, ktoré mu ušila jeho manželka. Dlho boli pánske košele odevom iba jedného strihu, ale v polovici 19. storočia bola košele na mieru viac k tvaru tela, zmizol pevný golier a pánske košele sa začali objavovať vo viacerých farebných prevedeniach. Zvlášť ako športové košele a pracovné košele. Biela pánska košeľa bola až do konca 19. storočia, považované za dôležitý atribút prosperity.

Moderné pánske košele

Na konci druhej svetovej vojny prešla pánska košeľa veľkými zmenami. Bola považovaná za moderné tričko na gombíky. O dvadsať rokov neskôr bola predstavená nylonová košele a počas rovnakého obdobia odvážnejší pánske košele s krátkym rukávom sa stal vysoko módne. V roku 1960 bolo zavedené náprsné vrecko v dôsledku stéle menšieho nosenia pánskych viest.
V súčasnej dobe je košeľa súčasťou spoločenského odevu ako pre mužov, tak aj pre ženy, aj keď väčšina z košieľ sú vyrábané pre mužov. Styling a dizajnové variácie moderných pánskych košele sú nekonečné. Golier prichádza v mnohých rôznych rezoch a veľkostí, a je veľmi citlivý na módne štýly. Používané textílie prichádzajú v rôznych materiálových zložení a prevedenie. Nájdete pánske košele v rôznych kvalitách v takmer každom obchode.

Pánske košele prispôsobené na mieru

Pánska košeľa na mieru je cenným odevom, ku ktorému sa správate s úctou a starostlivosťou a veľmi rýchlo si zvyknete na jej pohodlné nosenie. Dnes sa pánske košele nosia pod oblek, dopĺňajú sa najčastejšie kravatou, alebo športové košele nedbalo rozopnuté spoločne so svojimi obľúbenými riflovým nohavicami.

 

 

Aby ste u Galamodino nakúpili čo najpohodlnejšie, používame cookies. Využívaním našich služieb s ich používaním súhlasíte. Ďalšie informácie 

Súhlasím

X