+420 773 677 076 PO - PÁ 8.00 - 20.00 hod

Viazanie kravaty

História viazanky

Po prvýkrát sa kravata začala používať ako doplnok v pánskej móde v období ranného baroka. Jej pôvod je spojený s tridsaťročnou vojnou. Keď chorvátsky jazdci došli až do Paríža, ich šatky uviazané okolo krku upútali pozornosť parížskej spoločenskej smotánky. Parížska šľachta ich začala napodobňovať, teda začali nosiť šatky uviazané " a la Croat " čo znamená " po chorvátsky ". Od baroka do dnešnej doby kravata prešla vývinom. Menil sa jej tvar, dĺžka, šírka, materiál. Dnes sa kravaty najčastejšie vyrábajú z polyesteru a hodvábu. Vzor môže byť potlačený na látke, ručne maľovaný, alebo je vytkaný farebnou priadzou.

Návod jak správně uvázat kravatu 

Prinášame Vám návod na správne viazanie kravaty, druhy uzlov a ich vhodné nosenie v spoločnosti a na spoločenských udalostiach.

Klasický uzol:

 

  • Kravatu uchopíme širokým koncom do ľavej ruky. Široký koniec kravaty by mal byť dlhší o cca 30 cm než užší koniec. Prekrížte širší koniec kravaty cez užší koniec.
  • Široký koniec kravaty prevlečieme hore skrz oko, ktoré teraz tvoria Vaše kravata, a potom ju vonkajšou stranou Vyvlečte von.
  • Široký koniec kravaty pretiahneme pod užším koncom a doprava, potom späť skrz oko kravaty a opäť doprava tak, že široký koniec kravaty bude naruby.
  • Preložte široký koniec kravaty cez prednú časť kravaty sprava doľava.
  • Pretiahnite široký koniec kravaty hore znovu skrz oko kravaty.
  • Pretiahnite široký koniec kravaty bane skrz uzol v prednej časti.
  • Teraz použite obe ruky k jemnému utiahnutie uzly a jeho stiahnutie nahor ku golieru.

Uzol Windsor:

Uzol Windsor je symetrický stredne veľký kravatový uzol. V súčasnej dobe patrí k veľmi obľúbeným kravatovým uzlom, a to vďaka aktuálnym širokým límečkům u pánskych spoločenských košieľ. Uzol Windsor je väčších rozmerov a spolu s širokým golierom pánske košele vytvára dokonalú image moderného muža.

 

Ukážkové video viazanie uzla Windsor:

 

Aby ste u Galamodino nakúpili čo najpohodlnejšie, používame cookies. Využívaním našich služieb s ich používaním súhlasíte. Ďalšie informácie 

Súhlasím

X